A tűzivíztározó fogalma bizonyára sokaknak nem mond túl sok mindent, ám azoknál a cégeknél, ahol gazdasági tevékenységet folytatnak és nincs megfelelő mennyiségű és nyomású vízellátás, ott kötelező egy ilyen tározó megléte. Ezeknek a tározóknak nélkülözhetetlen szerepe van ugyanis az esetleges tűzesetek megfékezésében és megszűntetésében. Éppen ezért az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mikor kell tűzivíztározót építeni.
Tűzivíztározó fogalma
A megfelelő mennyiségű oltóvíz ellátásról minden gazdasági tevékenységet folytató cégnek kötelessége gondoskodni. Amennyiben ez közműhálózatról nem kivitelezhető, akkor kell úgynevezett tűzivíztározót, vagy oltóvíztárolót létrehozni az adott telephelyen
A cégek jelentős része bár a szükséges oltóvizet a meglévő vízhálózatról, oltóvíz hálózatról biztosítja, de ahol ez nem lehetséges, ott oltóvíztároló létesítését írhatja elő az országos tűzvédelmi szabályzatról szóló 54/2014 (XII. 5.) BM rendelet.
Tűzivíztározó engedélyeztetése
Minden oltóvíztároló olyan létesítmények tekinthető, melyet jellemzően építési munkával valósítanak meg. Ennek köszönhetően ezek a létesítmények építményeknek tekinthetők.
Építményről esetében az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján az oltóvíztároló építményre építési engedélyt kell kérni..
Tűzivíztározó anyaga
A víztározó tartályok különböző anyagokból készülhet, általánosságban vasbetonból, vagy acélból. Ezzel szemben a tűzivíztározók esetében csak vasbetonból történő építésről beszélhetünk. Az ilyen vasbeton tüzivíz tárolók szigetelésére kiemelt hangsúlyt kell fektetni. Erre jelenleg is a legelfogadottabb megoldást a PVC alapú szigetelőanyagok jelentik.
Tűzivíztározók tulajdonságai
Ahhoz hogy megfelelő szigeteléssel lehessen ellátni az adott oltóvíztárolót, mindenképp figyelmet kell szentelni az alábbi tulajdonságoknak:
- tökéletes folyadékzárás megléte,
- ellenállás az aljzatból származó vegyi és mechanikai igénybevételeknek
- ellenállás a mikroorganizmusokkal szembeni
- esetenként ellenállási az UV-sugárzással szemben is.
- aljzathoz illeszkedő szigetelés megléte
Tűzivíztározók kialakítása
A tűzivíztározók kialakításának szabályzását a 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról tartalmazza. Elsődleges szempont, hogy a víztároló befogadóképessége nem lehet kisebb 30 köbméternél, alsó szintje pedig legfeljebb 7 méterrel lehet mélyebben a talajszintnél.
emellett fontos például, hogy víztároló kivételi helyét úgy kell kialakítani, hogy az tűzoltó gépjárművel megközelíthető legyen, a víztároló és a védeni kívánt építmény, szabadterület közötti távolság pedig nem haladhatja meg a 200 métert.
Tűzivíztározók szigetelési megoldásai
Tűzivíztározók szigetelésére számos megoldás kínálkozik, melyek közül a leggyakoribb a PVC alapanyagú megoldások. Ezek az anyagok maradéktalanul biztosíthatják a tűzivíztározók optimális tulajdonságának fenntartását. Erre kiváló példa a Renolit Kft kínálatában szereplő Alkorplan termékek tárháza, melyek mélyépítési szigetelésen túl a tűzivíztározók szigetelésére is kiválóan alkalmasak lehetnek.
Összegezve:
A tűzivíztározók megléte tehát elengedhetetlen, ha a megfelelő mennyiségű oltóvizet szeretnénk biztosítani telephelyünk számára, de erre a közüzemű hálózatról nincs lehetőségünk.