A klór-dioxiddal végzett vízkezelés ökológiai aspektusai
Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a klór-dioxid alkalmazása széles körű: víztisztításra, szennyvízkezelésre, eszközök és berendezések fertőtlenítésére, papírfehérítésre, stb. használják.
A klór-dioxid vízben jól oldódó, sárga színű, a klórhoz hasonló szagú gáz. Gázként robbanásveszélyes (hő, ütés vagy fény hatására alkotó elemeire bomlik), vizes oldatban viszont biztonságossá válik. Oldhatósága a hőmérséklet csökkenésével növekszik. Vízben való oldódásánál a következő reverzibilis folyamat játszódik le:
2ClO2 + H2O ⇆ HClO2 + HClO3
Mindkét reakciótermék oxidáló sav. Oxidáló tulajdonságát a vízkezelésben hasznosítják:
- fertőtlenítésre;
- szagok eltávolítására, amelyek forrása az anaerob mikroorganizmusok szaporodása ;
- a szennyező anyagok oxidációjára (tetraetil-származékok, cianidok, nitritek, szulfidok, aromás szénhidrogének, fenolok stb.).
A fertőtlenítésben a klór-dioxidnak a következő előnyei vannak a már bevált, tradicionális vízklórozással szemben:
- A klórgáz klóraminokat képez, amelyek baktériumölő hatása 80-szor kisebb, mint a szabad klóré, a klór-dioxid használatánál viszont nem alakul ki ilyen vegyületet.
- A klór egyes vegyületekkel, így a fenol-származékokkal olyan reakcióterméket hoz létre, amelyek a víznek kellemetlen ízt és szagot adnak. Ez klór-dioxiddal kiküszöbölhető.
- Nem képez tartósan nehezen oxidálható anyagokat (trihalogén-metánok, poliklórozott bifenilek, dioxinok), amelyek a környezetben felhalmozódnak, és visszafordíthatatlan következményeket okoznak az ökoszisztémák élővilágában.
- Széles pH-tartományban aktív (pH 4-8).
- Végkoncentrációja mérhető, és mérésük automatizálható .
- A víz nem igényel további deklórozást.
- Javítja más vegyületek ülepedési folyamatát.
- Kevésbé korrozív, mint a klór.
A klór-dioxid-vízfertőtlenítés módszerének ökológiai és járványügyi megfelelőségét nemcsak hatékonyságával, hanem származékainak instabilitásával is magyarázzák, mivel a vizes közegben képződött kloritok egészségre és környezetre nem veszélyes kloridokká redukálódnak.
szerző: Á. E.